Co je CoreELEC

CoreELEC je linuxový systém pro Android TV boxy s Amlogic procesory, založený na KODI. KODI je tak zároveň jedinou aplikací, která na boxu s CoreELEC běží. To je jen zdánlivá nevýhoda, KODI je na boxu s CoreELEC stabilnější a rychlejší než na Androidu, zabere méně paměti RAM, odpadá i závislost na Google. Navíc má i funkce, které Android běžně nepodporuje:
 • Fungující AFR - Auto Frame Rate, kdy box posílá video ve správné snímkové frekvenci dle filmu (většinou 24 snímků/s), což může výrazně zlepšit plynulost obrazu
 • Rozšířené HDMI-CEC, kdy lze nastavit chování boxu a televize při zapínání a vypínání
Pokud tedy používáte TV box jen pro KODI, CoreELEC lze jenom doporučit, systém běží na SD kartě a na Android je možné se jednoduše přepnout. Grafické rozhraní je stejné jako v KODI, včetně všech nastavení.

CoreELEC vychází ze systému LibreELEC, který je známý z minipočítačů Raspberry Pi (RPi).

CoreELEC jde nainstalovat pouze na boxy s Amlogic procesory S905X2 a S905X3 s mobilním Androidem 9 nebo 10.
Na boxy s procesorem S905X4 a certifikované boxy s (MECOOL) to možné NENÍ!

tanix tx3Instalace CoreELEC není úplně jednoduchá, ale vzhledem k tomu, že systém používá SD kartu mimo Android, je při dodržení postupu poměrně bezpečná, maximálně se prostě nepovede a box zůstane na Androidu.

Potíže může způsobit nefungující dálkové ovládání - využívejte proto HDMI-CEC a ovladač od TV, jinak je potřeba nahrát do boxu konfiguraci ovladače a ta nemusí pro konkrétní box existovat - pro doporučené boxy jsou konfigurace k dispozici.

Pro více informací před instalací navštivte fórum CoreELEC a KODI

coreelec
Instalace

CoreELEC se instaluje na microSD kartu, kvůli spolehlivosti a rychlosti použijte značkovou kartu minimálně class 10, velikost by stačila 4 GB, ale vyberte větší kartu (16 - 64 GB, větší karty nemusí box podporovat), protože vnitřní úložiště boxu zůstane pro KODI bohužel nepřístupné a několik GB se může hodit pro případné stahování.

Core
ELEC je možné nainstalovat do vnitřní paměti boxu a mít tak úložiště boxu k dispozici, to je ale vhodné jen pro velmi zkušené uživatele.

SD karta se formátuje na počítači - video návod zde
 1. Před instalací se ujistěte o skutečných parametrech TV boxu - rozhoduje typ procesoru, velikost paměti RAM a rychlost LAN. Nejdříve stáhněte z webu CoreELEC instalační soubor - Image dle parametrů vašeho boxu: 19.3-Matrix (Stable) > New Installation > Select your device, pokud box není v seznamu, vyberte generic device dle procesoru v boxu. Pokud v menu není nabídka generic device, klikněte na tento odkaz.
 2. Pro nahrání Image na SDkartu stáhněte program Rufus (pro MacOS nebo Linux použijte program Etcher), vložte SDkartu do čtečky, spusťte Rufus a vyberte stáhnutý Image k naformátování SDkarty (Gzip předem nerozbalujte!).

 1. Po správném naformátování se karta jmenuje COREELEC a má velikost pouze 512 MB, zbývající prostor je vyhrazen pro CoreELEC a ve Windows není přístupný. Na kartě otevřete složku device_trees a zde vyberte .dtb soubor odpovídající vašemu boxu - dle procesoru, velikosti RAM a rychlosti LAN (LAN 1000 má uvedeno 1gbit, LAN 100 nic), seznam je trochu nepřehledný, pro procesory X2 jsou soubory začínající g12a, pro X3 sm1.
 2. Soubor zkopírujte a vložte do kořenové složky (COREELEC) a p ř e j m e n u j t e ho na dtb.img

 1. Kartu vyjměte a vložte do vypnutého boxu - vytáhněte i kabel napájení z boxu, ne z elektrozásuvky.
 2. Propojte box s TV, zapněte v TV HDMI-CEC, pokud ho vaše televize podporuje.
 3. Nyní přichází na řadu párátko - slouží k zapnutí bootování z SDkarty, párátko nebo jinou nevodivou tyčku strčte do AV zdířky, na dně je spínač - měli byste cítit i slyšet cvaknutí (některé boxy mají spínač na jiném místě - často jde o malý otvor vedle zdířek (Tanix TX3) nebo na dně boxu, tady použijte upravenou kancelářskou sponku). Párátkem tedy držte zapnutý spínač a zároveň zapojte kabel napájení do boxu, když se na obrazovce objeví logo CoreELEC, můžete párátko uvolnit.
 4. Poté se zobrazí krátký průvodce instalací. Pokud nefunguje ani jeden dálkový ovladač (TV ovladač by díky HDMI-CEC fungovat měl), použijte myš do USB. Nastavte Češtinu, zapněte SSH přístup, přístupové jméno a heslo neměňte.

 1. Po naběhnutí KODI je potřeba nakonfigurovat dálkový ovladač a displej boxu. Pokud funguje ovládání přes HDMI-CEC, ovladač boxu nebudete potřebovat, v opačném případě musíte do boxu nahrát konfigurační soubor remote.conf. Pro displej použijte soubor vfd.conf. Zde stáhněte soubory remote.conf a vfd.conf pro doporučené boxy (zip soubor), pokud máte jiný box, můžete soubory najít zde (remote) a zde (vfd). Soubory .conf zkopírujte z počítače do boxu pomocí programu WinSCP
 2. Ve WinSCP použijte protokol SFTP, pro přihlášení do boxu vyplňte IP adresu boxu (zjistíte v CoreELEC - > Systémové informace), port zůstává 22, výchozí uživatelské jméno je root, heslo coreelec
 3. Soubory remote.conf a vfd.conf zkopírujte do složky /storage/.config/ (pokud složku .config nevidíte, v předvolbách WinSCP povolte Zobrazení skrytých adresářů). Poté zavřete WinSCP a restartujte CoreELEC.
 4. Pro nastavení displeje nainstalujte z CE repozitáře doplněk OpenVFD:
  > Doplňky > Instalovat z repozitáře > CoreELEC Add-ons > Služby > OpenVFD